Jak vytvořit skvělý životopis?

Pracovní trh je v v moderní době založený na schopnosti vytvořit si dobrý životopis (často taky nazývaný CV-curriculum vitae). Firmy a zaměstnavatelé často musejí procházet několik desítek životopisů a proto je potřeba, aby ten tvůj vyčníval a pověděl o tobě všechno důležité! V tomto článku ti prozradíme, jak si vytvořit co nejlepší CV a oslnit tvou vysněnou organizaci.

Struktura

Je důležité, aby tvůj životopis vypadal dobře. Jednotlivé části by měly být viditelně oddělené a rozpoznatelné. CV by neměl být delší než 2 strany, snaž se ho udržet krátký, ale zanes do něj vše důležité. Určitě by měl obsahovat:

  • kontaktní údaje
  • představení tvého oboru a o co se zajímáš
  • formální fotografii
  • informace o vzdělání
  • kurzy, certifikáty
  • schopnosti, dovednosti a znalost cizích jazyků
  • a HLAVNĚ pracovní zkušenosti.

Důležité je, aby tvůj životopis působil jako ukazatel tvých ÚSPĚCHŮ a SCHOPNOSTÍ.

Představení se

V rámci tvého CV je dobré se krátce představit: v jakém oboru pracuješ, o kterou oblast máš zájem a jaké jsou tvé vášně. Tímto krátkým textem bys měl/a zaujmout, ale není potřeba se příliš rozepisovat, tvůj životopis dopoví zbytek.

Vzdělání

Do této části životopisu vypiš tvé vystudované školy s roky studia, je ale nejlepší zmínit pouze ty, které jsi absolvoval/a naposledy. Pokud máš vysokou školu, není třeba vypisovat také základní či střední. Jestliže jsi strávil/a nějaké studijní pobyty v zahraničí, jenom dobře! Napiš je do této části spolu s časovým rozmezím, kdy jsi studium absolvoval/a. Může se také stát, že stále studuješ. V tomto případě napiš ke škole rok a měsíc, kdy máš předpokládanou dobu ukončení studia.

Kurzy a certifikáty

Do tohoto oddílu zahrň všechny kurzy, které máš úspěšně za sebou. Dnes se můžeš účastnit také online kurzů, jejichž značná část je zadarmo (o tomto tématu více v našich příštích článcích). Patří sem také řidičský průkaz, jazykové certifikáty nebo kurz první pomoci. Tato část o tobě může mnoho povědět: zda jsi aktivní a chceš se neustále vzdělávat nebo jaké jsou tvé zájmy a vášně.

Schopnosti a dovednosti

Tady máš možnost ukázat, co umíš! A čím specifičtější, tím lepší. Pokud chceš být ještě o úroveň výš, svůj životopis pokaždé uprav podle schopností, které daný zaměstnavatel vyžaduje. Práce s Google Analytics, Microsoft Office, znalost programových jazyků, komunikační či manažerské dovednosti, práce se speciálními stroji, úroveň v cizích jazycích (nepodceňuj se!) atd. Pokud hledáš více inspirace, některé webové stránky ti s hledáním pomůžou, o tom se dočteš níž.

Pracovní zkušenosti

Tato pasáž je nejdůležitější, na tu zaměstnavatelé dají nejvíce. Pokud s hledáním práce teprve začínáš a moc zkušeností nemáš, zapracuj více na tvých dovednostech, představení a motivačním dopise (pokud jej organizace vyžaduje). U každé pracovní pozice uveď rok a měsíc nástupu a ukončení, ať lze poznat, jak dlouho jsi na dané pozici pracoval. Používej specifické názvy a neboj se používání anglických výrazů (ty dnes v CV letí!). Pod každou pozici popiš, co jsi měl/a na starosti a hlavně, čeho jsi DOSÁHL/A. Tvůj CV by tě měl prodat jako schopného a úspěšného člověka, takže spíše než popisovat, co jsi dělal/a, napiš, v čem jsi uspěl/a a co se ti povedlo. Např. místo “organizace události ” napiš “organizace úspěšné akce pro 200 lidí”. Každé slovíčko je důležité, neboj se ukázat a pochlubit. Je také důležité do tohoto oddílu zahrnovat pouze ty pracovní pozice, které jsou pro tvůj obor relevantní. Pokud chceš pracovat v marketingu, můžeš vypustit svou brigádu v zahradnictví (pokud jsi tedy pro zahradnictví nedělal/a marketing:)).

Samotná tvorba CV

Dnes máme velikou výhodu: můžeme využít služeb na internetu, které nabízejí tvorbu životopisu zdarma. Webové stránky jako profesia.cz, zivotopisy.cz nebo europass.cz ti pomůžou s vytvořením přehledného a dobře vypadajícího CV. Můžeš si vybrat různé šablony, vzhledy i barvy, snaž se však zůstat profesionální. Některé webové stránky také nabízejí kontrolu tvého životopisu a poradí ti, jak jej vylepšit. Možná to bude něco stát, ale tvé šance na získání zaměstnání se tím zvýší. Tvůj CV by měl také odrážet tvůj obor, pokud jsi např. počítačový grafik, ukaž své schopnosti na životopisu. Může se také stát, že budeš potřebovat CV v češtině i angličtině, popř. dalších jazycích. Je tedy dobré být připraven a nachystat si obě verze.

Bez dobrého životopisu se dnes neobejdeš, takže je opravdu dobré nad ním posedět a dát si s ním práci. Doufáme, že ti tento článek pomohl a pokud máš nějaké komentáře nebo nápady na další vylepšení, určitě se neváhej ozvat!

Články